ЕлектроникаЕлектротехника за бита и съвети

Как да изберем поялник (част първа)

Поялникът е ръчен инструмент за запояване, т.е. за постоянно свързване на два метални предмета, като се използва различен метал (спойка), който има по-ниска точка на топене от компонентите, които се съединяват. Запояването е основният метод за сглобяване на електронни компоненти върху печатни платки.

Изборът на поялник за електронна работилница е много важна стъпка в организирането на подобно място. Много начинаещи електронни инженери и ентусиасти си задават въпроса – Кой поялник е най-подходящ за мен и дейността ми и как да избера оптималния вариант. На пазара има много решения и дали имате нужда от обикновен нагревателен или индукционен поялник или нещо по-професионално като станция за запояване зависи само от конкретното приложение, а и от личните предпочитания.

Как да изберем поялник (част първа) 1
Нагревателен поялник

Видове поялници

Първият избор е точно този – между нагревателен поялник (известен още и като поялник тип „писалка“) и индукционен (тип „пистолет“). Съществуват и други типове поялници, като например поялник с горещ въздух, газов поялник, или поялник, който се нагрява чрез пламък на горелка, но те имат специфични приложения обикновено извън сферата на електрониката, така че няма да се спираме подробно на тях.

Трябва да имате предвид, че индукционните поялници се нагряват много по-бързо от нагревателните, но ако имате нужда от по-прецизен инструмент, изберете именно нагревателен. Те се предлагат с много по-малки и заострени накрайници за запояване, които са идеални за запояване на малки части – ето защо такива накрайници (или човки) понякога се наричат „игли“.

Как да изберем поялник (част първа) 2
Индукционен поялник

Има редица важни параметри на поялника за електроника, които трябва да се вземат предвид при избора на този инструмент – мощност, диапазон на работната температура, размер на накрайника за запояване. Изборът им зависи от предназначението на поялника – трябва да го обмислите, преди да направите окончателния си избор.

Вижте всички нагревателни и индукционни поялници във Викиват ТУК

 

Предназначение

Когато избирате поялник за електроника, трябва да знаете какво ще бъде предназначението му. За запояване на кабели ще ви е необходим различен поялник, от този за работа с SMD компоненти.

Ако търсите поялник, чиято основна употреба да е запояване на проводници, особено такива с по-голямо напречно сечение, тогава е най-добре да изберете инструмент с голяма мощност – (над 100 W) и голям накрайник за запояване. За тази цел индукционните поялници и обикновените нагревателни поялници са перфектно решение.

За запояване на по-едри електронни компоненти, особено такива с THT монтаж, по-добрият вариант е нагревателен поялник с подходящ по размер и форма накрайник. Може да се използва и индукционен, но трябва да се подбере правилен накрайник за него.

За запояване на дребни електронни компоненти, особено такива с SMD монтаж, специалистите са единодушни, че правилният избор е нагревателен поялник тип „писалка“ с прецизен, заострен накрайник.

 

Работна температура

Поялникът се нуждае от достатъчно мощност, за да нагрее работните елементи до определена температура на топене на прилагания припой. Тинолът, използван в електрониката като припой, се топи приблизително при 180°C – 230°C, варираща в зависимост от състава на тинола и процентното съдържание на компонентите му. По-ниските температури, около 180°C – 190°C, обикновено са температура на топене на припой със съдържание на олово. Безоловните припои се отличават с по-висока температура на топене в диапазона 210°C – 230°C. За да разтопи припоя, поялникът трябва да може да достигне минимум тези температури и да успее да нагрее до тези стойности и детайлите, които трябва да бъдат запоени.

Всъщност за да успее да нагрее бързо и ефективно детайлите и припоя до тези температури, върхът на накрайника на поялника трябва да развие доста по-висока температура. Нужната стойност обикновено е в диапазона 260°C – 350°C и зависи от размера на накрайника и термичните характеристики на запояваните детайли.

Не всички поялници имат вграден термостат и могат да поддържат константна температура на накрайника. Има дейности, при които това не е важно и достигането на по-висока температура не е проблем. Когато запоявате чувствителни електронни елементи обаче това е от голямо значение. Поялник без термостат, достигащ доста по-висока работна температура от нужната може да увреди запояваните компоненти и да лиши от смисъл запояването им.

 

Мощност

Ако дейността ви включва запояване и подготвяне за запояване (т.нар. калайдисване) на кабели и проводници с голямо сечение, ще имате нужда от поялник с голяма мощност. За целта е нужно поялникът да успее да нагрее голямо количество метал за кратко време. Препоръчително е да подберете нагревателен поялник с мощност поне 100W, или мощен индукционен поялник с трансформатор.

За запояване на по фини проводници и електронни компоненти оптималният избор е прецизен нагревателен поялник тип „писалка“, с тънък и заострен накрайник, и мощност от 30W до 90W. Задължително е, както споменахме вече, да притежава и коректен температурен контрол, за да поддържа определена температура и да не може да прегрее и повреди чувствителни електронни елементи.

Ако не запоявате чувствителни елементи, или сте склонни да инвестирате в по-скъп поялник с добра система за контрол на температурата, ви препоръчваме да изберете модел с по-висока мощност. По-мощният поялник загрява по-бързо, поддържа по-стабилно температурата си и като цяло подобрява значително комфорта на употреба.

 

Накрайник – видове и форми

Накрайник на поялник се нарича работният елемент на поялника, чрез който се трансферира топлината към припоя и запояваните детайли. Накрайникът е консуматив, който изисква поддръжка и при продължителна употреба – подмяна с нов, поради износване. При закупуване на поялник се поинтересувайте дали са налични накрайници за подмяна и дали се сменят лесно.

Как да изберем поялник (част първа) 3

Накрайниците (човките) се предлагат в широк диапазон от размери и форми. Някои от най-популярните форми на накрайник са длето (или отвертка), минилъжица, копито, конус, пресечен конус… Изборът на форма зависи от конкретната дейност, която ще изпълнявате, а често и от лични предпочитания на работещия с поялника. Целта е да подберете форма, която оптимално да контактува със запояваните детайли, за да може да предаде топлина и да ги нагрее ефективно.

Размерът на накрайника е пряко обвързан с размерите на запояваните елементи – колкото е по-голям детайлът, толкова по-голям трябва да е накрайника за да трансферира адекватно топлината.

Очаквайте втора част скоро

Related Articles
Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Back to top button