Кои уреди консумират най-много ток и как да намалим разходите си за електроенергия
В нашите домакинства често се чува шумът от работещи електрически уреди. Дали ще е тихият звук на хладилника или говорът на телевизора, въртенето на пералнята или клокоченето на каната за чай, нашите верни помощници – електроуредите, помагат да поддържаме добър комфорт в домовете си и ни помагат в ежедневните задачи.
Те са навсякъде около нас, някои са очевидни, други не толкова натрапващи се, но тези машини и устройства консумират електрическа енергия всеки ден и при част от тях това количество е значително и това създава проблем.
Най-голямо влияние върху сметките за електричество имат уредите, които:
- имат най-голяма мощност;
- са включени най-дълго;
- са най-неефективни.
Макар и схематично, комбинацията от трите фактора води до най-големи сметки за електричество. Помислете два пъти върху това!
В едно средностатистически избрано българско домакинство, уредите с най-голяма мощност са тези, които осигуряват отоплението през студените месеци (печки, климатици) – те са отговорни за около 50% от потреблението на електроенергия. Следвани от тези, за затопляне на вода (бойлери, електрически кани за вода, кафемашини) – на тях дължим 20-30% от общия разход и охлаждане на продукти (хладилници) – изразходващи не по-малко от 7-10% от електроенергията. Осветлението е на трето място с около 7%, като този дял постоянно намалява, но нека не забравяме и:
- перални;
- готварски печки;
- тостери;
- миялни;
- сушилни;
- сешоари;
- маша за коса и т.н. и т.н „виновни“ за около 5% от месечната ни сметката.
В класацията следват малки уреди, които стоят непрекъснато включени (телевизори, музикални уредби, зарядни за лаптопи, телефони и др).
Можем да продължим да изброяваме дълго.
Как да намалим разходите за електрическа енергия?
Има много публикации по темата. Нека се спрем на най-лесните действия, които може да предприемете още днес!
Сметката за ток може да се намали по няколко начина:
- Най-важно е да се направи домът топлоизолиран и да не се оставят вратите и прозорците отворени, когато работи отоплителен или охлаждащ уред.
Еднократната инвестиция за топлоизолиране и смяна на дограмата може да изглежда като сериозен разход, но средствата, които ще спести, със сигурност ще компенсират направените харчове с течение на времето и крайният резултат ще ви хареса.
Така например охлаждането може да не е единствено чрез климатик. Понякога добра работа върши и добрият стар вентилатор, който може да раздвижи въздуха в жилището и да намали градусите. Може вентилаторът да е монтиран в полилея или да е на стойка. Вентилаторът за бюро също е добра опция ако го насочите така, че да не разпилява листовете със задачите за деня. Той със сигурност харчи в пъти по-малко ток от климатика, защото не използва активна енергия, а реактивна, а и може да е добър дизайнерски акцент в интериора.
През тъмната част от деня, може да отворите всички прозорци, за да поканите нощната прохлада да освежи вашето жилище. Така летните горещини ще отлетят в атмосферата.
Продължаваме с идеи, които не се набиват на очи.
Ако пуснете фурната, за да приготвите вечерята, може да спрете климатика през зимата, нали? Така с един изстрел убивате два заека, макар че не искам да стреляте по зайци…
Затварянето на завесите и щорите през нощта, също спира изтичането на скъпо струващата топлина през зимата, а отварянето им, когато зимният ден е слънчев, ще позволи слънцето да грее в дома ви и да спести значителни суми за електроенергия в края на месеца.
- От изключително значение е да се ползват само електрически уреди с най-висок клас енергоспестяване от тип А, А+, А++ и т.н. Един хладилник от инверторен тип с добра топлоизолация на корпуса може да спести над 30% от разхода за електроенергия, който е имал стария хладилник. Старите руски хладилници може да изглеждат old school, но са произведени с други приоритети и пестенето на енергия не е сред тях…
Готварската печка с вентилаторна фурна и програматор, също ще позволи да се готви с по-малко ток. Етажното готвене на пара или уредите за бавно готвене, не само ще намалят сметките за ток, но и ще осигурят на трапезата по-здравословна и богата на витамини храна.
- Третият принцип е да се ползва винаги, когато е възможно, нощна тарифа. Това се отнася най-вече за пералнята, бойлера, миялната и сушилнята. Проточните бойлери са решение единствено за хора, които не могат да програмират използването на топла вода и имат повече пари, защото те наистина затоплят вода мигновенно, но консумацията им е огромна. Препоръката е да се настрои терморегулаторът на бойлера на по-ниска температура и да се пуска в края на нощната тарифа, както ще стане ясно по-нататък в текста.
Изглежда абсурдно, но познавам хора, които се кълнат, че е най-икономично бойлерът да е включен непрекъснато или да пуснат пералня в час пик.
Опитайте се да настроите пералнята на програма, която спестява електроенергия. Не винаги е необходимо да перете при 60°С. Повечето дрехи се изпират отлично и при 40°С.
Познавам обаче и възрастни жени (няма да казвам баби), които си варят бурканите със сладко през нощта…
- Разумно и съобразено с консумацията на уредите, използване на тези, които оказват най-голям дял в разходите за ток. Звучи сложно, но не е чак толкова.
Това означава, че през нощта ако не е изключително студено, през зимата, е по-добре климатика да не работи.
Все пак сте под завивка, а и е препоръчително да се спи на хладно.
Когато излизате на работа сутрин, също е добра идея да спирате климатика. Особено ако е с програматор. Тогава можете да го настроите, той да се включи един час преди да се приберете вкъщи, за да се насладите, още при влизане, на комфортна топлина. Климатика ще бъде по-икономичен ако се настрои на около 22°С през зимата и около 24°С през лятото. Освен това, избирайте инверторен климатик от най-висок клас, съобразен с кубатурата на помещението, като извадите от нея общата кубатура на мебелите в него. Хитро, а?
Бойлерът не само може да се пуска през нощта, но и има значителен ефект да се настрои, да се включи в края на нощната тарифа, около 4-5 часа през нощта, за да не се налага да се включва и изключва от терморегулатора през цялата нощ, защото в този случай консумацията ще е по-голяма.
Тръбният път между бойлера и крана за вода трябва да е минимален. Затова е по-добре да се купи малък (около 10-15 литра) кухненски бойлер, отколкото с един общ бойлер, поставен в банята, да се захранва с топла вода цялото домакинство – половината ви пари ще останат по тръбите.
Ако съдомиялната има програма за изсушаване, не я пускайте ако нямате спешна необходимост от съдовете. Просто ги оставете да изсъхнат с открехната врата докато са в машината. Също така пускайте съдомиялната, когато е над 95% пълна, а не полупразна, защото тя наистина върти доста електромера, а има и немалък разход на вода.
- Особен акцент трябва да имаме към „малките“ уреди, които обаче са включени денонощно! Често ще чуете, че компютърът или телевизорът консумират ток „колкото една крушка“.
Това обаче съвсем не е така. Първо, защото крушките вече са LED и са намалили консумацията си 5-7 пъти. Второ, защото телевизорите станаха огромни, с размерите на маса за хранене и един средно голям телевизор – 50 инча има консумация 62 kWh/годишно.
И не на последно място LED крушките имат няколко пъти по-дълъг живот и това ги прави най-енергоспестяващите уреди във вашия дом.
Малко хора знаят, че настолният компютър потребява няколко пъти повече енергия от лаптопа. Ако сега избирате компютър – купете лаптоп, защото освен по-ниската консумация, печелите и мобилност.
Често оставяме лаптопа включен в контакта, дори когато е напълно зареден и така зарядното му консумира ток денонощно. Препоръката е винаги, когато не използвате лаптопа, го приспивайте или го изключвайте. Така не само пестите енергия, но и намалявате въглеродния си отпечатък върху ресурсите на планетата.
Не забравяйте, че е добра идея, ако все още не сте го направили, да замените всички лампи с енергоспестяващите LED лампи. Така разходът за осветление, който е около 10-15% от общия разход за домакинството, ще спадне 6-7 пъти, а това не е малко. За да се осмисли какво означава това е добре да се преброят лампите в жилището. Ще се изненадате колко са много.
Какво е Енергомер, или Контролен електромер и как може да ни помогне да намалим сметките си за ток?
В последно време на пазара се появи един много полезен уред, който ще ви позволи много точно да установите кой уред, колко ток изразходва. Това е енергомерът или наричан още електромер за контакт, ватметър и енергометър. Това е контролен електромер във формата на адаптер за контакт, с който измервате консумираната мощност, напрежението в мрежата, факторът на мощността и тока.
Уредът показва в реално време всички параметри на електрическата мрежа. Така позволява да оптимизирате разхода на уреда, включен в него. Благодарение на батериите, включени в комплекта, дори при спиране на електрозахранването, няма да изгубите измерените показания. Препоръчва се да се използва за уредите, отговорни за най-големият разход на ток в домакинството, като климатик или печка, бойлер, готварска печка или пералня.
От изложението става ясно, че уредите които консумират най-много електроенергия в дома ви, зависят от ред фактори, които може да контролирате. Не винаги най-мощните устройства в домакинството оказват най-голямо влияние върху сметката за електроенергия. Много по-важно е интелигентното използване на домашната електрическа система от електроуреди и стремежа за грижа за околната среда.
текст: инж. Д. Костов
Един контактор за 20А и часовник в таблото, могат да включват старите бойлери от 4ч до 5ч сутринта и ми намалиха сметката с 30 лв на месец. Ако живеете в къща, посадете високо клонесто широколистно дърво пред южните прозорци! Така през лятото листата ще пазят сянка за праниковия ефект, а зимата, като опадат няма да пречат на слънцето да грее в хола. Има още много инжинерни решения да се пести енергия и съответно пари и подобрена екология…