ЕлектроникаЕлектротехника за бита и съветиИндустриална електротехника и автоматикаПотребителска електроника и компютърни системи

LED лампи

 

Светлината

kolbreac1

Както всички знаем светлината е видимата част от електромагнитното излъчване. Дължината на вълната видима като светлина за човешката ретина е в диапазона от 380-400 до 760-780 nm. По-късата дължина на вълната е в ултравиолетовата част на излъчването. По-дългата – в инфрачервената част, която се възприема и като топлина. Съвременните представи за светлината са, че тя има корпускулярно-вълнови характер. Т.е. светлината от една страна може да се разглежда като електромагнитна вълна, разпространяваща се във вакум с постоянна скорост, а от друга, като поток фотони частици с определена енергия, импулс, момент на импулса и собствена маса равна на нула (в покой). Светлината за разлика от звука може да се разпространява и във вакум.

Основни характеристики на светлината

Средата, в която се разпространява светлината влияе  на нейната скорост. Скоростта, с която светлината се разпространява във вакум е константа и е 299 792 458 m/s. Тя е толкова неизменна, че вече дори основната мерна единица. Метърът се измерва с разстоянието, което светлината изминава за определено време. Така скоростта на светлината става фундаментална физична величина с абсолютна стойност. Имаме два вида източници на светлина: естествени (звездите, светкавиците, галактиките, полярното сияние, луната и слънцето), естествени източници са и животни и растения, излъчващи светлина, като светулките, някои риби, гъби и насекоми (биолуминисценция), някои химични елементи при определени условия също светят (хемилуминесценция) и изкуствени източници: това е светлина създадена по изкуствен път от човека, като се започне от факли, свещи, огън и се стигне до електрически източници на светлина.

Най-яркият и мощен източник на светлина е лазерът. Той е източник на монохроматична, кохерентна, насочена светлина. Изпуска тънък, добре насочен сноп с постоянна дължина на вълната (еднакъв цвят), постоянна фаза и голяма яркост, а най-разпространен, все още е, обикновената електрическа крушка с нажежаема жичка. Крушката, както често се нарича от повечето хора електрическата лампа с едисонова жичка, е изобретена от едноименния физик. Тя използва един ефект. Ефекта на загряване и отделяне на светлина на електрически проводник с високо съпротивление, когато през него преминава електрически ток. Други видове лампи са луминисцентните лампи, метал-халогенните лампи, натриевите лампи, живачни лампи и LED лампите.

Основни характеристики на светлината

Светлинен поток

Той се измерва в лумени (lm). Един лумен е равен на светлинния поток, излъчван от точковиден източник в пространствен ъгъл 1 стерадиан при интензитет на светлината 1 кандела. Съпоставен с консумацията във ватове (W), е основен показател за енергоефективността на лампите. Например при обикновената крушка при консумация от 100W, светлинният поток е 1300-1530lm. При енергоспестяваща лампа от типа CFL, при 20W получаваме 1100lm, т.е. 55lm/W, затова често се казва, че енергоспестяващата крушка е 5 пъти по-ефективна от обикновената. При LED лампите имаме още по-голяма ефективност от порядъка на 90 до 160lm/W. Разбира се има модели, при които това съотношение е дори по-голямо и обратно.

Интензитет

Силата на светлината се измерва в кандела (равна на интензитета на светлината в дадено направление от източник на монохроматично лъчение с честота 540·1012 херца, енергийната сила на светлината на който в това направление е (1/683) W/sr.) Тази честота съответства на зеления цвят, към който човешкото око е най-чувствително. Думата candela идва от латинската дума за свещ, защото е приблизително равна на силата на светлината, излъчвана от една свещ. Затова преди време силата на светлината се е определяла в свещи. Сега това е вече остаряло. Така например, една лампа с нажежаема жичка с мощност 100W е с интензитет на светлината 100cd, но една LED лампа с мощност 5W има 30cd интензитет.

Дължина на вълната

Тя се наричана и период във физиката. Представлява разстоянието между два съседни максимума (или минимума) в синусоидата на вълната. Броят на вълните за единица време се нарича честота. При светлината имаме ултравиолетови лъчи, видима светлина и инфрачервена светлина, ако разширим диапазона стигаме до радиовълни, рентгенови и гама лъчи.

spectral_responses2

Дължината на вълната във функция от интензитета за някои от най-разпространените видове лампи е показана на фигура 1. Нека да анализираме светлинния спектър във видимата част от дължината на вълната на различните лампи. При това съотнесен към спектъра на дневната светлина. Ще забележим, че при дневната (слънчевата) светлина имаме сравнително равномерен интензитет при всички дължини. При лампата с едисонова жичка, при дължини на вълната в ултравиолетовия и синия спектър, интензивността (силата на светене) е доста по-слаба и се увеличава постепенно. В червената и инфрачервената част на спектъра интензитета е дори по-голям от този на дневната светлина.

 

Цветна температура

Наричана още спектрофотометрична или колориметрична температура, характеризира интензитета на излъчването на източника на светлина , като функция от дължината на вълната в оптичния диапазон. Съгласно формулата на Планк , цветната температура се определя като температура на абсолютно черно тяло , при което то излъчва радиация от същия цветен тон, какъвто е на разглежданото лъчение. Характеризира относителният дял излъчване с определен цвят в източник на видима светлина. Използва се в колориметрията, астрофизика (изследване на разпределението на енергията в спектъра на звездите ) и се измерва в Келвин. Един келвинов градус е равен на един целзиев градус, но двете скали са изместени една спрямо друга (°C = K – 273,15). Цветната температура характеризира спектралния състав на източника на светлина.

533px-PlanckianLocus
фиг.2

За да стане по-ясно ще дадем примери: обикновената парафинова свещ има цветна температура от 1900 К, лампите с нажежаема жичка – 2700 – 3000 К, халогенните лампи – 3500 К, лампи за осветяване на витрините с месо в магазините (имат засилен интензитет в червената част на спектъра) –  3890 К, луминесцентните лампи 4500 – 6500, дневна светлина (средно) – 5200 К, дневна светлина при облачно време 6500 К, лампа за аквариуми (имат актиниево син оттенък) 10 000 К, ясно синьо небе през зимата  15 000 K, синьо небе в полярните ширини20 000 K.

colors
фиг.3

Осветеност

Характеризира отношението между светлинния поток, падащ върху дадена повърхност, и площта и. Измерва се в лукс, означава се с lx и е равна на 1 лумен на квадратен метър). Количеството светлина, отразено от повърхността, се нарича яркост.

 

Сравнение между различни лампи

Основният недостатък на обикновената крушка е, че при нея приблизително 95% от енергията, консумирана от лампата, се отделя като топлина. Това се вижда и от графиката, а само 5% – като видима светлина. Флуоресцентната или луминесцентната лампа, както е показано на фиг.1 има доста дупки в спектъра и е с най-слабите показатели от всички показани лампи. Халогенната лампа, известна също като волфрамова халогенна лампа или кварцова йодна лампа, представлява крушка с нажежаема жичка, в която има добавен малко количество халоген, например йод или бром.

Комбинацията от халогенния газ и нажежаемата волфрамова нишка произвежда халогенна циклична химична реакция. Благодарение на нея, отново отлага изпарения волфрам обратно върху нишката, увеличавайки нейния живота и поддържа чистотата на обвивката. При нея спектъра е много близък до този на слънчевата светлина. Единствената разлика е във синята част на спектъра. Там интензитета е много нисък, затова и светлината от халогенните лампи ни изглежда малко жълта. Затова има пик в спектъра на този вид крушки именно в тази зона на спектъра.

Т.н. LED лампи, на които ще се спрем по-подробно по-нататък в изложението имат спектър различен за различният вид светодиодни лампи. При студено бялата светодиодна лампа имаме максимум в спектъра около 450nm дължина на вълната (синия спектър), докато при топло-бялата LED лампа пикът е при 550nm дължина на вълната и обърнете внимание на резкия спад в синята част на спектъра, което води до топло-бялата светлина, излъчвана от този вид LED лампи. Ако съчетаем студено бели и топло бели LED лампи ще наподобим силно спектъра на слънчевата светлина.

Как да четем написаното върху опаковките на лампите. Някои сравнения.

Произведената светлина в лумени

Ако разделите посочените лумени на ватовете на крушката ще получите нейната ефективност. За база може да се ползва крушка с нажежаема жичка:

  • 100W съответстват 1300-1530 лумена;
  • на крушка от 75W – 920-1060 лумена;
  • на 60W – 700-810 лумена;
  • на 40W – 410-470 лумена;
  • на 25W – 220-250 лумена.

Продължителност на живота на лампите

Измерва се в часове. Обикновените лампи имат около 1000 h. Съвременните LED лампи имат живот над 15 000 h. Енергоефективните лампи също имат дълъг живот, но той зависи от честото им включване и изключване. При чести комутации ресурса им рязко намалява.

Цвят на светлината

Това е подробно обяснената по-горе цветна температура. Обикновената лампа има единствено топло бяла светлина, докато при LED лампите цветната температура може да се избира между топло бяла  2700 К, студено бяла 5500-6500К, или неутрална-4000К най-близка до слънчевата. Най голяма ефективност се получава при студено бялата светлина.

Брой включвания и изключвания

Тази информация е особено важна за енергоспестяващите крушки. Не трябва да се инсталират стандартни компактни луминесцентни крушки  на места като тоалетни или коридори със сензори за движение. Там те ще бъдат включвани и изключвани често, т.е. над 3 пъти на ден. Те имат ресурс 3000-6000 включвания или изключвания. Качествените LED лампи нямат проблем с комутациите.

Време за достигане на максимална осветеност или бързина на загряване на лампата

Стандартните компактни луминесцентни лампи (енергоспестяващите) загряват сравнително по-бавно от обикновените и съвременните LED лампи.

Регулиране силата на светене, димируемост на лампата

Винаги проверявайте дали лампата е димируема ако смятате да я използвате в система с регулируемо осветление. Повечето стандартни енергоспестяващи лампи не са димируеми, но има и изключения.

Работна температура

Ако понякога лампата се използва за външно осветление или в по-високи планински места. Там през зимата може светлинния поток да намалее при ниски температури. По принцип енергоспестяващите лампи са по-чувствителни на промени на температурата и влажността.

Размери

Важно е да се провери размера на лампата, ако трябва да се постави на точно определено място с неголеми размери. Обикновено LED лампите са най-компактни от всички. От направените сравнения се налага извода, че в момента LED лампите са:

  • най-икономични;
  • с най-добър светлинен спектър;
  • с възможност за избор на цветна температура;
  • компактни, с много дълъг живот;
  • най-бързо загряващи;
  • могат да ви спестят много пари.

LED лампи

led lamps
Различни модели LED лампи

Особености на съвременните LED лампи

LED лампите, наричани още светодиодни лампи са създадени на базата на светодиоди (LED). LED лампите имат дълъг живот и висока електрическа ефективност (много висок светлинен добив), която е няколко пъти по-висока от лампите с нажежаема жичка, и значително по-висока, отколкото повечето флуоресцентни лампи, а с някои чипове могат да достигнат излъчване повече от 150 лумена на ват.

Подобно на лампите с нажежаема жичка и за разлика от повечето флуоресцентни лампи (например тръбни и CFL), LED светлината след включване достига пълна яркост за милисекунди, без нужда от време за загряване. Живота на флуоресцентното осветление също така намалява с честото включване и изключване. Първоначална цена на LED лампата е обикновено по-висока от тази на обикновените лампи и съизмерима с цената на енергоспестяващите (CFL), но с продължаващите и днес изследвания в областта на органичните светодиоди (OLED) и полимерните светодиоди (PLED), цената за произведен лумен светлинен поток на устройството наречено LED лампа бързо намалява. За това допринася и лавинообразната им разпространение.

Видове LED лампи

Някои LED лампи са направени, за да бъдат директно съвместими с цокъла на лампите с нажежаема жичка или луминесцентните лампи, като при подмяната на стандартните луминесцентни тръби с LED тръби в осветителните тела, задължително трябва са премахне дросела, стартера и всякаква електроника и да се подадат чисти 220 волта в двата края на LED пурата. На опаковката на LED лампата може да е показано количеството произведени лумени, консумацията на енергията във ватове, цветната температура в келвини или описание (напр. „топло бяло“), часовете живот, а понякога и еквивалентна мощност на лампа с нажежаема жичка.
LED lamps 120cm
Светодиодите не излъчват светлина във всички посоки, и тези техни характеристики свързани с посоката на светене са отразяват на проектирането на лампите, затова имаме лампи с насочен напред светлинен поток и такива с поток разпространяващ се във всички посоки (при него лампата изглежда като царевичен кочан).
led_lamp_corn
Светлинният поток на единичен светодиод е по-малък от този на лампата с нажежаема жичка и на компактните флуоресцентни лампи, затова в повечето случаи се използват повече светодиоди при проектирането на лампата. Вече все помощни версии на LED лампите стават достъпни като цена. Светодиодите са подложени на неблагоприятното влияние на високата температура, така че LED лампите с висока мощност обикновено включват в устройството си елементи за разсейване на топлината като радиатори и охлаждащи ребра.
LED_Lamp
LED лампите с общо предназначение обикновено са с бяла светлина. Светодиодите излъчват светлина в тази лента на дължината на вълните, чиито цвят е характерен за енергийната група на полупроводниковия материал, използван за да се направи LED. За да излъчват бяла светлина от светодиодите се изисква или смесване на светлината от червени, зелени и сини светодиоди, или с помощта на фосфор да се конвертира някоя от светлината на другите цветове.
original_32957
Белите LED лампи имат по-дългата продължителност на живота и по-висока ефективност (повече светлина за същото електричеството), отколкото другите видове осветление. LED източниците са компактни, което дава гъвкавост при проектиране на осветителните тела и отличен контрол върху разпределението на светлината с малки рефлектори или лещи. Поради малкия размер на светодиодите, контролът на пространственото разпределение на осветлението е изключително гъвкав и светлината и пространственото разпределение на LED излъчването може да бъде контролирано, без загуба на ефективност.
Led-Bulbs
Светодиодните лампи са направени да заемат мястото на лампите с нажежаема жичка с винтов цокъл или компактните флуоресцентни крушки (енергоспестяващите CFL). Тези лампи са изработени със стандартни за лампите цокли и форми, като например винтовия цокъл на обикновената крушка, формата MR16 с дву-пинова база, или цокъл GU5.3 (двупинова капачка) или GU10 (байонетен монтаж) и са направени съвместими с напрежението, което се подава към гнездата. Те включват схеми за коригиране на променливотоковата мощност и конвертиране на напрежението до подходяща стойност.
Някои модели LED крушки са съвместими с димери, използвани за лампи с нажежаема жичка.
LED lamps 2

Заключение

Всички LED лампи имат като характеристика посока на светлината. Това прави използването им за художествено насочено осветление много подходящо. Използват се за осветяване на картини, замъци и църкви, подчертаване на орнаменти от фасадата и др. Лампите са намалили цените си  за няколко години в пъти и сега струват под 10лв., докато доскоро цената им беше над 50лв. Тези крушки са с по-голяма мощност и по-ефективни от компактните енергоспестяващи флуоресцентни крушки и се предлагат с продължителност на живота над 30 000 часа, но намаляват, ако работят при по-висока температура, отколкото е посочено. Лампите с нажежаема жичка имат типичен живот от 1000 часа, а компактните флуоресцентни лампи около 8000 часа.
LED крушките поддържат интензивността на произведената светлина до края на живота си. Интензитета обикновено може да падне по-малко от 10% след 6000 или повече часа на работа, и в най-лошия случай не повече от 15%. В последно време произвежданите LED лампи се предлагат в разнообразие от цветови свойства. Покупната цена е по-висока в сравнение с тази на повечето други, но по-високата ефективност може да направи общата цена на притежание (покупната цена плюс разходите за електроенергия и смяна на крушки) по-ниски.
Светодиодните лампи граничат с възможността да бъдат приети като основен източник на светлина във всички случаи и напълно да заменят лампите с нажежаема жичка.
Related Articles

3 Comments

  1. Само като се замислим колко видове цветове има и как от комбинацията на дадени се получава съвсем друг с цвят,което понякога използваме и при боядисването на великденските яйца, което скоро време предстои.Благодари ви за тази информация, ще ми бъде от голяма полза имайки предвид, че обзавеждам вилата си и комбинацията от цветове със самата светлина е важно да бъде в тон.С тел лед осветителни лампи всичко ще изглежда по съвсем друг начин, надявам се да ни пишете и за други новости свързани с тази тема.

  2. Много полезна статия,запазвам си я.Ако се свърже и с необходимоста на растенията ще бъде още по добре.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Back to top button