За какво служат конверторите?
Трансформаторните конвертори са разработени с цел захранване на домакински и промишлени електроуреди с 220VAC или 110VAC. Те са специално проектирани за такъв вид електронно оборудване, чието номинално AC напрежение е различно от това на местната електропреносна мрежа. Конверторите са изключително полезни за уреди закупени в САЩ, които потребителите искат да използват в България или Европа. Обратното също е възможно, защото всеки конвертор е двупосочен, т.е. уреди със стандартно напрежение 230VAC, за да бъдат ползвани в страни с номинално напрежение 110 VAC, ще трябва да бъдат включвани след конвертор.
Някои райони използват стандарти, различни от тези на страната към която принадлежат (например Хонг Конг в Китай). Територии, като например големи индустриални зони или военни бази, може да имат различно стандартно напрежение и честота от заобикалящата ги среда. Дори някои градски райони може да използват електрическа мрежа със стандартни параметри различни от тези за страната в която се намират. Региони с анархична власт може да нямат единно електроразпределително звено и да има отделни мрежи които са с несъвместими параметри.
Страни с повече от едно стандартно напрежение за битови потребители са (по азбучен ред)
Алжир (220/127V), Антигуа и Барбуда (240/120V), Азербайджан(208/120V, но също 240/120V), Барбадос (230/115V), Беларус (220/127V), Бразилия (220/127V), Канада (127/240V), Колумбия (120/240V), Казахстан (220/127V), Киргистан (220/127V), Либия (230/127V), Мадагаскар (220/110V), Мали (220/110V), Мексико (127/220V), Молдова (220/127V), Саудитска Арабия (220/110V), Сенегал (220/110V), Сирия (220/115V), САЩ: Шарлот (Северна Каролина); Детройт (Мичиган); Маями (Флорида) (120/208V), Ню Йорк, Питсбърг, Лос Анджелис, Портланд, Сан Франциско, Толедо (120/240V) Таджикистан (220/127V), Филипини (110/220), Ямайка (220/110V), Япония изток (200/100V). Като първата цифра показва по-разпространеното напрежение. Често второто по разпространение напрежение се използва във отделни полуавтономни области, отделни градове, или в затворени военни обекти или острови.
Всички европейски и повечето азиатски страни използват захранване, което е в рамките на 220 – 230 V, докато Япония, Южна Корея, Мартиника, Северна Америка и някои части на Южна Америка използват напрежение между 100 и 127 V. В Йемен имаме напрежение 250V, което вече излиза извън стандартния допуск. Изхождайки от хармонизиране на напрежението във всички страни от Европейския Съюз, мрежата е с номинално напрежение 230 V ±10 % при честота 50 Hz.
Промяна на стандартните напрежения през годините
През преходния период 1995 – 2008г. страни, които преди са използвали 220 V ще използват тесен асиметричен толеранс в обхвата 230 V +6 % -10 % и онези (като например Великобритания) които преди са използвали 240 V сега използват 230 V +10 % -6 %. Трябва да се отбележи, че не е необходима промяна на напрежението в системи с номинално напрежение 220 V и 240 V, тъй като те спадат в допустимия интервал 230 V ±6 %.
На практика това означава, че страни като Великобритания, които преди са били на 240 V, продължават да работят с това напрежение, а онези които са били на 220 V – също. Обаче електроуредите трябва да се проектират да работят при напрежения в целия посочен диапазон. В исторически план в края на 19-ти век, Уестингхаус решил да се използва честота 60 Hz за САЩ, a AEG в Германия 50 Hz, така в края на краищата, света се разделил на два лагера с различна честота. Повечето системи работещи на 60 Hz са с напрежение 120 V, а повечето мрежи с честота 50 Hz са на 230 V.
Стандарти в САЩ и Канада
В САЩ и Канада националните стандарти посочват, че номиналното напрежение на източниците трябва да е 120 V и се позволява толеранс в границите от 114 до 126 V (±5 %). В исторически план 110, 115 и 117 V са били използвани по различно време и различни места в Северна Америка. Понякога за мрежата се говори че е „сто и десет” въпреки, че номиналното й напрежение е 120 V.
През 2000г. Австралия е преминала към стандартно напрежение 230 V с допустим толеранс +10% – 6%, замествайки стария стандарт 240 V, AS2926-1987. В Обединеното Кралство 240 V остава в допустимите граници на новия стандарт и мрежите продължават да се наричат „двеста и четиридесет”.
Стандарт в Япония
В Япония, електрическото захранване на домакинствата е с напрежение 100 V. Източните и северни части на Хоншу (включително Токио) и Хокаидо имат честота 50 Hz, докато западен Хоншу (включително Нагоя, Осака и Хирошима), Шикоку, Куюшу и Окинава работят на 60 Hz. За да се преодолеят различията повечето от електроуредите могат да се превключват в режим на работа на съответната честота.
Употребата на конвертори се налага поради различните стандарти в различните страни. В САЩ честотата е 60 Hz, а напрежението е 110 VAC, но има градове, в които напрежението е 120V. Що се отнася до основния преносим електронен уред – лаптопа или таблета, обикновено съвременния адаптер е направен със универсален вход, на който е указано, че към уреда може да се подаде напрежение в интервала 100-230V. Ако обаче адаптера не е от този тип, е необходим конвертор.
От всичко изброено дотук става ясно, че не малка част от света е с напрежение и честоти, различни от стандартните за България. В съвременния свят пътуването до далечни и екзотични дестинации става все по-лесно и често, затова един конвертор в багажа е наложителен, дори за да може да се включи кафеварка или маша за коса.
Избор на конвертор
Конверторите, основната част на които е трансформатора, се избират по мощност, както това важи и за трансформатора. Ще отбележим мимоходом, че в голяма част от света има и различни стандарти за контактни системи, различни от ШУКО, какъвто е стандарта в България. Например заземяването във Франция е с пин поставен симетрично в контакта спрямо гнездата за фаза и нула, с които образува равностранен триъгълник. В Италия имаме три кръгли пина разположени в редица на щепсела и съответно три отвора (гнезда) в контакта. В Англия пиновете са плоски пластини и т.н.
За тази цел конверторите имат отвори, позволяващи да се включват различните стандарти, а когато това е невъзможно, е добре да се купи и правилния адаптор. Нека обаче се спрем на мощността. Тя е изписана на тялото на конвертора и показва максималната активна мощност. Когато се включват консуматори с индуктивна или капацитивна мощност е необходимо да се предвиди запас от 3 до 5 пъти спрямо активната. По-просто казано ако включвате след конвертора бормашина или климатик и те са с товар 300W, 300х5=1500W и следователно трябва да изберете конвертор с мощност 1,5kW.
Правилно включване на конвертор
Другото съществено условия за правилната и безаварийна работа на конвертора е да включите правилно двете му страни. Не трябва страната, на която пише 110V да я включите към 220V, защото просто ще го изгорите. Знам, че звучи елементарно, но това е една от често срещаните аварии при конверторите. Обикновено в комплекта, освен самия уред има приложен и захранващ кабел. В единия край на този кабел имаме двуполюсен щепсел с кръгли пинове, а в другия край такъв с плоски.
В зависимост от това към каква електрическа мрежа за ниско напрежение ще включите конвертора, ще ползвате захранващия кабел от съответната страна, защото както стана дума по-горе конвертора е двупосочен уред. Понякога кабелът е неразривно свързан с устройството и в този случай конверторът прилича на адаптор.
Друго предимство на всеки трансформаторен конвертор е, че той галванически разделя електрическата верига и по този начин служи за предпазване на уредите включени след него от къси съединения в мрежата. Ако обаче консуматорът включен след конверторът има нужда от заземяване, това трябва да се направи допълнително, защото имаме двуполюсна връзка.
Съществуват и са доста разпространени и правотокови конвертори конвертиращи 24V постоянно напрежение към 12V също постоянно напрежение, или обратно. Но нека това остане като тема на отделна статия.
Благодаря ви за статията.За наша радост наистина доста страни използват всякакви методи с които да получат електричество и с което да затоплят своят дом, особено през определен етап от годината когато температурите са минусови.Проблема идва в самият избор и в това на кой да се доверим.Всеки един наш познат казва, че неговото е най добро и че е доволен, отивайки в магазин ние пък се спираме на друг модел и в крайна сметка не знам дали има съществена разлика в моделите.Тук ми помогнахте изключително.