ЕлектроникаЕлектротехника за бита и съветиИндустриална електротехника и автоматикаПотребителска електроника и компютърни системи

Енергоспестяващи лампи

 

Кои лампи наричаме енергоспестяващи лампи

 

Енергоспестяващите лампи са просто компактни флуоресцентни (луминесцентни) лампи (compact fluorescent lamp – CFL). Най-важните предимства на тези енергоспестяващи лампи са енергоефективността – изразходват 20% от енергията необходима на обикновената лампа с нажежаема жичка (ЛНЖ) да произведе същия светлинен поток; дългия живот, средно около 10 пъти по-дълъг живот от ЛНЖ, възможност за избор на цветната температура: студено бели, неутрални, топло бели лампи.

Може да се каже, че компактната луминесцентна лампа (CFL), наричана също енергоспестяваща лампа, е луминесцентна крушка, създадена да замени лампата с нажежаема жичка. В всички  енергоспестяващи лампи се използва тръба, която е навита спираловидно или огъната, за да се побира в пространството, което заема обикновената крушка с нажежаема жичка.

енергоспестяващи лампи
Вече има огромно разнообразие от CFL лампи

 

За и против енергоспестяващи лампи

 

Противниците на този вид енергоспестяващи лампи застъпват тезата, че производството на тези лампи е много по-скъпо, както и тяхната преработка след изтичане на жизнения им цикъл, но това е технологичен, по своя характер, проблем, който постепенно се решава.

recycling
Рециклирайте, за да пазим природата

CFL лампите имат голям пусков ток, след което преминават в стабилен икономичен режим. Не се препоръчва честото им включване и изключване, не само заради пиковия начален ток, но и поради скъсяването на живота им при чести комутации.

енергоспестяващи лампи
Отнасяйте се внимателно към своите CFL лампи, за да ви служат дълго и безотказно.

Като някакъв ориентир може да се посочи времето от 15 минути за цикъл на светене, като минимално, за всяко включване на енергоспестяващата лампа.

CFL3
CFL лампите пазят природата

 

Характерни особености на енергоспестяващите лампи

 

Друг съществен момент за дългата и безпроблемна употреба на икономичните крушки е, да не се поставят в стъклен затворен плафон, защото независимо, че не се нагряват както ЛНЖ, все пак с течение на времето при продължителен цикъл на светене, температурата в плафона се увеличава, а това също скъсява живота на лампата. Не се препоръчва поставянето на CFL лампи на открито, където може да има случаи с много ниски температури, влага и конденз, защото това може да е фатално за тях.

safety
Стъкленият плафон пази лампата, пази и вас

Има разработени специални модели CFL лампи, които са за външна употреба. Те имат специалeн слой или плафон, които ги пазят от влиянията на околната среда. Препоръчва се също така след изваждане на лампата от опаковката, тя да се държи само за основата и да не се докосва спираловидната тръба. Тези лампи са също така слаб източник на ултравиолетово електромагнитно излъчване, затова не трябва да са в непосредствена близост (10-20sm) до човешкото тяло.

cfl7
Енергоспестяващите лампи са екологични

В едно средно домакинство около 10% от потреблението на електричество се използва за осветление. При подмяна на всички лампи с CFL лампи годишните разходи за ток намаляват с около 100лв. По-високата първоначална цена на енергоспестяващите крушки се компенсира от по-дългия им живот и по-високата енергоефективност.

енергоспестяващи лампи
Една CFL лампа се равнява на 9 лампи с нажежаема жичка

Интензивността на светене на икономичните CFL лампи не намалява с времето, както твърдят техните критици, това се случваше в зората на тяхното производство, преди много години. Съвременните енергоспестяващи лампи дори в края на електрическия си ресурс отдават светлинен поток по-нисък едва с 5-10%.

CFL9
Интензитетът на CFL лампата не отслабва с времето

 

„Отровни“ ли са енергоспестяващите лампи?

 

Един от най-големите страхове на песимистите, критикуващи CFL технологията е, че лампите произведени по нея са „отровни“. Това не е вярно!

green-bulb
CFL лампите са „зелени“

 

В действителност, наистина има нищожно количество живак във всяка енергоспестяваща лампа – около 2g, но докато лампата е цяла, той е напълно безопасен. Докато лампата е в експлоатация, тя не излъчва живачни пари и светлинният и спектър не е по различен от този на луминисцентните лампи.

CFL5
Енергоспестяващите лампи са лидер на пазара за осветление.

 

Утилизация на енергоспестяващи лампи

 

Ако все пак счупите една енергоспестяваща лампа, трябва внимателно да съберете счупените части и да ги изхвърлите на боклука без да ползвате прахосмукачка. Нищожното количество живак, което би се изпарило при счупването на лампата е пренебрежимо малко и бързо се разсейва и ако не сте в непосредствено близост до счупените части (на сантиметри разстояние), за вас няма никакви вредни въздействия.

cfl8
При счупване не се паникьосвайте

Колкото и да е дълъг животът на една CFL лампа, в един момент той свършва и лампата просто спира да свети. За да опазим природата е необходимо да отнесем изгорелите, но здрави енергоспестяващи лампи в хипермаркетите, от които са купени и да ги оставим на определените за целта места или да ги изхвърлим в контейнерите за опасни отпадъци ако има такива наблизо или да ги съхраняваме до пристигането на мобилен пункт за събиране на опасни отпадъци.

Related Articles
Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Back to top button