Как възникват LED панелите
LED панелите са сравнително нова разработка на производителите на LED осветление, появила се на пазара, за да отговори на търсенето на осветителни тела за окачени тавани. Преди появата на LED панели те тази функция изпълняваха LED луничките, но светлината, която даваха не бе напълно хомогенна във всички части на помещението, а и не създаваха този светлинен комфорт, който се постига с LED панелите. Освен всичко друго LED панелите се монтират изключително лесно. Просто се поставят на мястото на стандартен елемент от окачения таван, свързват се със захранващата линия и готово.
Първоначално конструкцията на LED панелите, наричани също и светодиодни пана, беше малко грубичка и обемиста. Съвсем скоро производителите на LED се ориентираха според изискванията на клиентите. Изведнъж на пазара се появиха много тънки и леки LED панели. Съвременните LED панели могат да се монтират и в съвсем плитки окачени тавани. Светодиодните панели могат да бъдат правоъгълни, квадратни и кръгли с много голямо разнообразие от размери.
Предимства на LED панелите
Меката приятна равномерно разпределена светлина, която излъчват бързо направиха LED панелите хит на пазара на LED осветление. Всичко това се съчетава с останалите предимства на LED осветлението. По-важните от които са: 100 пъти по-дълъг живот от този на обикновените крушки с нажежаема жичка, както и изключително голямата икономия на ток. При някои модели тя достига до над 90 %.
Другите предимства характерни за цялата гама на осветлението със светодиодни източници на светлина са, че за разлика CFL лампите (познати у нас като енергоспестяващи лампи) не е необходимо време, за да достигнат максималния светлинен поток, не се влияят от честото включване и изключване, както всички останали лампи, не замърсяват околната среда, т.е. те са екологични, защото нямат в конструкцията си олово или живак, работят с ниско напрежение и поради това са безопасни, за разлика от луминисцентните тръби са устойчиви на удар и вибрации, не излъчват IR и UV лъчи, много нисък фактор на заслепяване благодарение на разсеяната дифузна светлина осигурена от разсейвателната плоскост на панела.
В топлото време не нагряват допълнително помещението, както това правят обикновените крушки с нажежаема жичка, като по този начин намаляват консумацията на климатичните системи за охлаждане на помещенията. И накрая, нека отбележим, че при LED панелите нямаме трептене на светлината, което дори и невидимо за очите много бързо води до умора. Понижава способността за концентрация, предизвиква раздразнителност, чувство на умора и разсеяност. Това е особено съществено предимство в зимните месеци. В този период на годината естествената светлина не достига и се налага почти целодневно използването на осветление в офисите.
Решения в осветлението на базата на LED панели
Освен в окачени тавани, светодиодните панели могат да бъдат поставени и свободно висящи. Това създава възможност за интересни дизайнерски решения за интериора. Понякога LED панелите се използват и във вертикални стени разделящи две съседни помещения. По този начин създават стилна ниска светлина в помещенията.
Има на пазара и влагоустойчиви LED панели. Те се използват във влажни помещения, като бани, съблекални или спа центрове със закрити басейни. Предлагат се и мини LED панели, за по малки помещения, като коридори, асансьори, сервизни помещения и др.